logo

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2013-09-27 17:05:37

CDS-Odszkodowania
Użytkownik
Data rejestracji: 2013-05-28
Liczba postów: 1

OC przewoźnika - czy przewoźnik umowny to już spedytor?

Obecnie obserwuje się, że pewna liczba przewoźników zleca wykonanie przewozów podwykonawcom. Zdarza się, że przewozy zlecane podwykonawcom stanowią ponad połowę przewozów przyjętych przez przewoźnika do wykonania. Część przewoźników całkowicie przechodzi na pośrednictwo przy przewozie rzeczy, czyli na tzw. spedycję. Czy taki przewoźnik jest więc dalej przewoźnikiem, czy staje się już spedytorem?

Przewoźnik, który zawarł ze swoim kontrahentem (zleceniodawcą) umowę przewozu i zlecił jej wykonanie dalszemu podwykonawcy (przewoźnikowi dalszemu) będzie przewoźnikiem umownym. W takiej konfiguracji dalszy przewoźnik (podwykonawca) będzie występował w charakterze przewoźnika faktycznego. Z punktu widzenia odpowiedzialności, nie ma znaczenia, czy przewoźnik występuje w charakterze przewoźnika umownego, czy faktycznego – zawsze ponosi odpowiedzialność jak przewoźnik, zgodnie ze stosownym prawem przewozowym. To bowiem warunkuje charakter zawartej przez niego umowy.

Przewoźnik może ponosić odpowiedzialność jak spedytor wyłącznie w przypadku, gdy zawrze ze swoim kontrahentem (zleceniodawcą) umowę spedycji. Można powiedzieć, że w takim przypadku przewoźnik będzie spedytorem, gdyż jego odpowiedzialność będzie wynikała z kodeksu cywilnego a nie z prawa przewozowego.

Reasumując, o tym w jakiej roli występuje przewoźnik decyduje umowa zawarta z jego kontrahentem (zleceniodawcą), nie zaś to jakie czynności wykonuje lub jak mają go postrzegać inni. Od tego zależy też, jaką polisę ma posiadać dany przewoźnik/spedytor - czy będzie to OCP, czy też OCS. Zawsze jednak musi to być ubezpieczenie zawarte na dobrych warunkach.

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB